MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

29 May 2014

Yanaklardaki döküntü dişlerden olabilir mi ?

0 Yorum

Soru : Hocam merhabalar. Oğlumuz 4,5 aylık. Yaklaşık 1,5 aydır özellikle yanaklarında, nadiren çene altında kırmızı pütürlü döküntüler ortaya çıktı. 2 aydır salyası arttı. Diş çıkarıyor olabilir mi ? Acaba bu döküntüler ondan mı kaynaklandı ? Ne yapmamızı önerirsiniz ? Saygılar.
Nafiye & Cahit

Yanıt : Merhaba. Bazı bebeklerde dişler çıkmadan 3-4 ay öncesinde ağzı akmaya, diş etleri kaşınmaya başlıyor. Neden bu kadar erken ve bazı bebeklerde bilmiyoruz. D vitaminini aksatmamak, çok yakınması olursa da dişeti jelleri kullanmak çözüm olabilir.
Yanaklarda bu aylarda en sık bebek egzamalarını görüyoruz. Allerjik bir alt yapının yansıması diyebiliriz. Özellikle öpüldüğü ve terlediği zaman daha da azan döküntüler. Bu bebeklerin bir kısmında astım gelişebiliyor. Bu nedenle hekimin bu gözle değerlendirmesi ve hastayı takibe alması önemli.
Sağlıcakla kalın…

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>