MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Kabızlık dışkılama sıklığından çok sert ve dışkılamadaki zorlukla tanımlanır. Dışkı sert olmadıkça, çocuk yaparken zorlanmadıkça, gelişme sorunu yoksa 3 – 5 gün aralarla dışkılaması bile normaldir. İlk aylarda özellikle anne sütüyle beslenenler, her gün çok sayıda bez kirletirler. Bebek büyüdükçe sayı azalır. Anne sütünden ek gıdalara geçiş veya yeni bir mamaya başlama kabızlığa sebep olabilir. Daha büyük çocuklar ise, genellikle tercih ettikleri gıdalar lifden fakir, barsakta posa bırakmayan gıdalar olduğu ve yeterince su içmedikleri için kabız olurlar. Ayrıca inek sütü ve süt ürünleri bazı çocuklara kabızlığa neden olmaktadır. Erken Tuvalet Eğitiminde ısrar etmek, çocuğun reaksiyon gösterip kakasını tutmasına neden olabilir. Oyun çocukluğu döneminde çocuğun kendisini oyuna yada çok sevdiği bir çizgi filme kaptırıp tuvalet ihtiyacını ertelemesi de kabızlık nedeni olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar, gıda allerjileri, hormonal bazı hastalıklar da kabızlıkla beraberlik gösterebilir. Dışkı sertleştikçe, çocuk canı yandığı için bundan kaçınmaya, dışkılama eylemini ertelemeye başlar. Bazen anal bölgede çatlaklar oluşup kanamaya neden olabilir. Bu kısır döngü kırılamazsa kabızlığı düzeltmek mümkün olmaz. Öncelikle beslenme düzenini değiştirmek gerekir. Rafine unlu gıdalar, muz, pilav, patates ve süt ürünlerini azaltmak, diğer taraftan bol sebze, meyve ve posalı gıdaları abartmak, bol su içmesini sağlamak tedavinin birinci basamağını oluşturur. Her beslenmeden sonra çocuğu tuvalete oturtup sabırla bekletmek zamanla barsak hareketlerini düzene sokar. Bütün bu önlemlere rağmen sonuç alınamadığında ilaç tedavisi devreye girer.

[yukarı]
Yazar Hakkında