MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

İsmini kulak altında bulunan parotis bezlerinin şişmesinden alan bu çocukluk çağı hastalığında, diğer tükrük bezleri de tutulabilir. Hastalığa yol açan Kabakulak virusu, mikrobiyolojide Paramyxoviridae denilen bir RNA virusudur. Hasta kişinin öksürüp, hapşırması ile havaya saçılan boğaz salgılarının solunum yolu ile alınması ile bulaşır. Virüs tükrük guddesinde şişmeden 7 gün önce, şiştikten 9 gün sonraya kadar üremeye devam eder, bu nedenle hastalık bu günlerde( yüzdeki şişlik inene kadar) çok bulaşıcıdır. Virüs tüm salgı bezlerini tutabilir. Pankreas tutulumu ile karın ağrısı ve kusma ile seyreden pankreatit, testis tutulumu ile erkek çocuklarda infertilite, merkezi sinir sistemi tutulumu ile menenjite yol açabilir.

[yukarı]
Yazar Hakkında