MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Aileleri ve Hekimleri her zaman tedirgin eden ishal ve kusma her yaş çocukta sık görülen yakınmalardır. Her ikisi de sindirim sistemine alınan bir virüs, yenilen bir gıda ya da kullanılan bir antibiotik sonrası oluşabilir. Altta ciddi bir neden yoksa, çoğu kusma yaklaşık 12 saatte geçecek, çocuk rahatlayacaktır. Bol sıvı ama yudum yudum verilmelidir. Kusma seyreldikçe sıvı verme hızını arttırabilirsiniz. Ancak, kaybını yerine koyamadığınızı düşünüyorsanız, hemen doktorunuza ulaşmalısınız. İshalde de çocuğun sıvı kaybını karşılamak çok önemlidir. Eğer, ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle karşılıyabiliyorsak , hasta çok sık dışkılasa da sorun olmaz. Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse, emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylece ishali daha kolay atlatacaktır. Yemek istiyorsa yoğurt, kefir, pirinç, patetes, elma, şeftali, olgun muz gibi gıdalar azar azar ama sık aralarla verilebilir. Kusma ve ishal durdurucu ilaçları doktorunuz önermedikçe kullanmamalısınız. Unutmamalıyız ki gerek ishal gerekse kusma, çoğu zaman vücudun kendini koruması için başvurduğu bir savunma mekanizmasıdır.

[yukarı]
Yazar Hakkında