MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Çocuk yaş grubunun en sık görülen enfeksiyonlarından biridir. Çocuklarda genizi orta kulağa bağlayan kanal (östaki borusu) erişkinlere göre daha kısa ve yatay olduğundan üst solunum yolu enfeksiyonu kolayca orta kulağa sıçrar. Yatay pozisyonda beslenmek, kreş yaşantısı, sigara dumanına maruz kalmak, alerjik bir bünyeye sahip olmak otitlerde diğer risk faktörleridir. Kulakla oynama yada çekiştirme her zaman bir otit belirtisi olmayabilir. Enfeksiyonda çocuk kulağını elletmez, birden bire gelen şiddetli ağlama krizleri vardır. Ateş her zaman olmayabilir. Bazen kusma ve ishal olaya eşlik eder. Kulaktan irinli bazen kanlı akıntı gelebilir. Kesin tanı otoskopik muayene ile konur. Bakımlı, iyi beslenen özellikle de anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemi de güçlü olacağından orta kulak iltihabına karşı da bir adım önde olması doğaldır. Bebeğe yatar pozisyonda biberon vermemek, olabildiğince kapalı, kalabalık ortamlardan uzak tutmak, sigara dumanına maruz kalmasını engellemek orta kulak enfeksiyonu görülme sıklığını azaltacaktır. Otit tedavisinde hastanın ağrısını kesmek, enfeksiyonunu uygun antibiotiklerle kontrol altına almak, beslenmesine özen göstermek tedavinin temelini oluşturur.

[yukarı]
Yazar Hakkında