MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Boğmacaya bordatella pertusis adı verilen bir bakteri sebep olur. 1-3 hafta süren kuluçka devresini takiben ortaya çıkar. 2 hafta kadar süren burun akıntısı, hapşırık, hafif öksürük, ateş gibi basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer bulgularla başlar. Bu hafif öksürük 1-2 hafta içinde, boğmaca için tipik olan kuru, rahatsız edici öksürük krizlerine dönüşür. Öksürük krizi dakikalarca sürebilir, çocuklarda renk değişikliği, yüzde kızarma ya da morarma görülebilir. Öksürük geceleri ya da soğuk havaya maruz kalındığında daha da şiddetlenir. 4- 6 hafta kadar devam edebilir, çocuk genellikle öksürük krizleri arasında iyidir. Bazı küçük bebeklerde tipik boğmaca öksürüğü olmaz, onun yerine nefes almada zorluk ve kısa sureli apne (nefes almanın durması) oluşabilir ki bu durum anne, babada paniğe yol açar. Boğmacaya yakalanan ergenlik çağındaki çocuklarda şikayetler daha hafif olabilir ve tipik boğmaca öksürüğü yerine uzun süren öksürükler ortaya çıkabilir. Boğmaca hastalığı 6 aydan küçük olan henüz boğmaca aşısı olmamış ya da aşılama programları tamamlanmamış çocukları etkilemektedir. Ne yazık ki boğmaca küçük çocuklarda bazen hayatı tehdit edici olabilmektedir. Aşının etkinliği yıllar içinde azaldığından erişkinler boğmaca açısından en hassas gruplardır. Aşısı olan çocuklar da boğmaca geçirebilirler ama aşısı olmayan kişilerde hastalık çok daha ağır seyretmektedir. Boğmaca tanısı koyulan hastalar genellikle 2 hafta boyunca antibiyotikler ile tedavi edilirler. Antibiyotik ne kadar erken (özellikle kriz şeklindeki öksürükler başlamadan önce) dönemde verilirse şikayetleri azaltmada o kadar etkilidir. Boğmaca tanısı koyulan bazı çocukların özellikle 1 yaşın altındakilerin hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekebilir. Boğmaca olan bir yaşın altındaki her beş çocuktan birinde nefes darlığı, nefes durması, özellikle öksürük nöbetleri sırasında oksijen ihtiyacı, zatürre, ağzından alımın iyi olmaması nedeni ile bebeğin vücudunun susuz kalması, öksürük nöbetinde artan basınca bağlı kafa içi kanama gibi komplikasyonlar ortaya çıkar.

[yukarı]
Yazar Hakkında