MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

İlkokul çağındaki çocuklarda daha sık görülen, Varicella – zoster virüsünün neden olduğu döküntülü bir enfeksiyondur. En çok kış sonu ve ilkbaharda görülür. Döküntüler önce gövde ve yüzden başlar, sonra tüm vücuda yayılır. Saçlı deri ve ağız içinde de görülebilir. Lezyonlar kaşıntılı ve içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Ateş, halsizlik ve iştahsızlık birkaç gün sürebilir. Yakın temas ve damlacık enfeksiyonu şeklinde yayılan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Döküntüler tamamen kabuklanana kadar (7 – 8 gün) bulaşıcıdır. Ev içi ve kreş gibi ortamlarda bulaşma riski % 70 – 90 dır. Hastalık özellikle döküntüler başlamadan önceki 1 – 2 gün çok bulaşıcıdır. Bu nedenle izolasyon her zaman çok etkili olmaz. Etkili aşılama iki doz şeklinde 12 ay ve 4-6 yaş civarında uygulanmalıdır. Yenidoğanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve hastalığı geçirmemiş hamile hanımlar özellikle dikkatli olmalıdırlar. Su çiçeğinde iltihaplanan yaralar kalıcı iz bırakır. Bu nedenle hijyen ve hastanın kaşıntısının önlenmesi önem kazanır.Yüksek ateş yapabilen bu hastalıkta Aspirin riskli ilaçlar grubunda olduğundan hekiminize danışmalısınz.

[yukarı]
Yazar Hakkında