MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

Süt Çocuğu Beslenmesi

Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebeğinizde alerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden fazla çeşitle başlamayın. Yeni ve farklı tatlara teker teker ve en az 5-7 gün ara ile başlayın. Yeni besinleri önce az miktarda, zamanla bir öğün oluşturacak şekilde artırarak verin.
Her yeni başlanan gıda da bebeğinizin kakasında bazı değişiklikler olabilir, telaşlanmayın.
Bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave etmeyin. Evde hazırlanan yemeklerin çoğu biz yetişkinler için uygun olabilir. Fakat bebeklerin gereksinimleri daha farklıdır. Bebek beslenmesinde yapılan en önemli hata, bebekler için evde hazırlanan besinlerin, annelerin damak tadına göre hazırlanıyor olmasıdır. Sizin için tadı tuzu yerinde olan bir yemek bebeğiniz için çok tatlı veya tuzlu olabilir. Bu da bebeğinizin şekerli ve tuzlu gıdalara alışarak hem yanlış beslenmesine, hem de sağlıksız besinlere yatkın bir damak tadı geliştirmesine neden olur.
Bebeğinize verilecek bütün yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmayın. Seçtiğiniz taze ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmesi de önemlidir.
Verilecek ek besinin protein, enerji, kalsiyum, demir, çinko, C vitamini ve A vitamini açısından zengin olması gerekmektedir. Bebeğin artan besin ve enerji gereksinimi yalnızca anne sütü veya biberon mamasıyla karşılanamamaktadır. Çünkü 6.aydan sonra doğumda sağlanan demir ve çinko depoları tükenmekte ve oluşan bu gereksinimlerin ek besinlerle karşılanması gerekmektedir.
Farklı tat ve kıvamlara alışmak 6.ay sonrasında zorlaşmaktadır. Ek gıdalara geç başlanması besinlerin reddedilmesine neden olmaktadır. Erken başlanması da allerji, besin intoleransı, büyüme geriliği, kronik ishal gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Anne sütü alan ve sağlıklı gelişen bir bebekte, ek besinlere 6. aydan itibaren geçilmelidir.

MEYVE SULARI VE PÜRELERİ
Meyveler iyice yıkanarak, kabukları soyulur. Cam rendede rendelenip temiz bir tülbentden süzülerek suyu elde edilir. İlk başlanacak meyveler elma, havuç, şeftali ve portakaldır. Bunları yalnız yada ikili üçlü karışımlar şeklinde de verebiliriz. Çilek ve domates bazı bebeklerde alerji yapabileceği için 8. aydan sonraya ertelenmelidir.
Meyve suları 1-2 tatlı kaşığından başlanarak giderek artırılır. Bebek meyve sularına alıştıktan sonra meyve pürelerine geçilebilir.

SEBZE ÇORBASI VE PÜRELERİ
Havuç, patates, kabak, bezelye ve mercimek daha sonra taze fasulye ve brokoli ilk kullanılan sebzelerdir. Çorbalara tuz, baharat ve salça eklenmemeli, yağı ise piştikten sonra ilave etmelisiniz.
Öncelikle 1 orta boy havuç, yarım orta boy patates, 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı irmik veya pirinç pişirilir. Ocaktan indirirken içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir. İlk günler süzülerek suyundan 1-2 tatlı kaşığıyla başlanır, giderek artırılır. Birkaç gün sonra sebzeler iyice ezilerek püresi verilmeye başlanır ve 3-5 gün arayla yeni bir sebze ilave edilir. Bebek püreye alışınca, bu pürenin içine iyi çekilmiş kıyma veya iyice didiklenmiş tavuk butu eklenmelidir. Sebze çorbalarının daha çok öğle öğününde verilmesi önerilir. Sebze olarak bakla ve patlıcan bebek beslenmesinde tercih edilmez.
Taze sebze çorbalarına alıştırılmış olan bebeklere 7-8 aydan sonra mercimek, yayla, düğün ve tarhana (baharatsız, kıymalı) çorbaları hem çok besleyici olduklarından hem de damak zevki oluşturmak amacıyla menüye ilave edilebilir.

MUHALLEBİ
Sebze püresinden 10-15 gün sonra, genellikle 6.aydan sonra akşam (gece değil) öğünü olarak verilir. Muhallebi, inek sütü yerine biberon mamaları ile hazırlanır. 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılarak pişirilir. Ateşten indirildikten sonra içine 4-6 ölçek hazır mama toz halinde katılır.

YOĞURT
İnek sütüyle, anne sütüyle veya devam maması ile hazırlanabilir. Her gün taze olarak mayalanmalıdır. 100 ml süte bir tatlı kaşığı yoğurt konulur, 6 saat sarılarak bekletilir. Mama ile hazırlarken 120 cc suya 6 ölçü devam maması katılır, yine bir tatlı kaşığı yoğurt ile mayalanır. Yoğurt mayalama sıcaklığı 45 – 48 derecedir (el dayanabilir sıcaklık) .

KAHVALTI
Bebek yukarıdaki besinlere uyum sağladıktan sonra kahvaltıya başlanır. Yumurta sarısına 1 çay kaşığı ile başlanır ve giderek artırılır. Ayrıca her gün bir kibrit kutusu tuzu alınmış beyaz peynir, bir tatlı kaşığı pekmez ( 7-10 günde bir, birer çay kaşığı artırılarak 1 çorba kaşığına kadar çıkılabilir), ekmek içi yada 3-5 adet bebe bisküvisi devam mamasının içinde ezilip verilebilir.

BALIK VE SAKATATLAR
7-8.aydan itibaren bebeğe haftada iki kez verilebilir. Hamsi, somon ve ton balığı ilk sıralarda yer alır. Kuzu ve süt danası karaciğeri de haftada birkaç kez verilebilir.

KEFİR
Atalarımızdan miras kalan bu sağlıklı gıdaya yoğurtla aynı dönemde başlayabiliriz. Bol probiyotik içeren kefir bebeğimizin bağışıklıksistemini güçlendirir, barsağın sağlıklı çalışmasını sağlar, bol kalsiyum içerir.

CEVİZ
Bol omega 3 içeren cevizi bebeğimizn kahvaltılarına 8. Aydan sonra iyice ezerek katabiliriz.