MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Kızamıkçığa bir RNA virusu yol açar. Konak sadece insandır. İnsandan insana solunum yolundan saçılan damlacıklar ile veya anneden bebeğe plasenta aracılığı ile bulaşabilir. Hasta birey hastalıktan 2 gün önce ve 5-7 gün sonraya kadar virüsü saçabildiğinden , bu evrede bulaşıcıdır. Hastanın 2 hafta okul veya kalabalık ortamdan uzak tutulması uygundur. En sık okul çağında , 5-14 yaş arasında görülür. Kuluçka süresi 14-21 gündür. Hastalık belirtileri başlamadan önce bir- iki gün süren hafif nezle olur. Daha sonra kulak arkası, boyunda ve ensede paketler halinde bezeler (lenf düğümleri) büyür. Eritematözmakülopapüler döküntü yüzden başlayarak tüm vücuda yayılır. Döküntüler deri üzerinde tek tek kırmızı benekler şeklindedir ve 3 günde iz bırakmadan kaybolur. Genç ve erişkinlerde birden fazla eklemde şişlik , kızarıklık ve ağrı (polyartrit) döküntülere eşlik edebilir. Hamilelik devresinde geçirilmesi bebekte kalıcı hasara yol açabilir.

[yukarı]
Yazar Hakkında