MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Demir eksikliği anemisi

0 Yorum

Çocuklarda kansızlığın bir numaralı nedeni Demir eksikliğidir. Anne sütünün yeterince verilememesi, inek sütüne erken başlanması, ek gıdalar içinde demirden zengin gıdalara yeterince öncelik verilmemesi kansızlığın daha erken ortaya çıkmasına neden olur. Bebekler ve ergenlik dönemindeki kızlarda sık olarak karşılaşılan demir eksikliği anemisinde sorumlu daima beslenme değildir. Demirin vücut tarafından yeterince emilemediği durumlarda, kan kaybı olduğunda yada demir gereksinimi arttığında da kansızlık ortaya çıkabilir. Bitkisel gıdalardaki demirin çok iyi emilmediğinin, C vitamininin demir emilimini artırırken, çayın emilimi bozduğunun da unutulmaması gerekir. Demir eksikliği anemisinin belirtileri saymakla bitmez ; Soluk bir beniz, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık en sık karşımıza çıkanlardır. Büyüme yavaşlar, çocuk çabuk yorulmaya ve sık hasta olmaya başlar.Ruhsal durumu bozulur, toprak ve kağıt yeme gibi davranış bozuklukları başlar. Dikkatini toparlayamama ve öğrenme güçlüğü öğretmenin dikkatini çeker. 1 – 4 yaş arasında katılma nöbetleri ortaya çıkabilir. Hastalığın tanısı 4 – 6 ay civarında yapılacak basit bir kan testiyle konulabilir. Nedenler ortadan kaldırılabilirse demir tedavisine hızla yanıt alınır. Demir eksikliği anemisini nasıl önleyebiliriz ? Gebelik süresince annenin dengeli beslenmesi ve doktorun uygun gördüğü vitaminlerini kullanması birinci basamağı oluşturur. Bebeğin ilk aylarda anne sütü alması, mama verilmek zorunda kalınırsa demir içeren mamaların tercih edilmesi ihmal edilmemelidir. İnek sütü 1 yaşına kadar verilmemeli, yaşından sonra da günlük tüketim yarım kiloyu aşmamalıdır.

[yukarı]
Yazar Hakkında