MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

Kızamık hastalığı Paromiksovirus ailesinden Kızamık virusunun neden olduğu ateş, konjonktivit, burun akıntısı, öksürük ve döküntü ile karakterize bir hastalıktır. Tüm dünyada yaygın bir hastalıktır, orta kulak iltihabı, pnömoni gibi sık görülen ve ölüme neden olabilen komplikasyonlar yanında, kızamık geçiren çocuklarda ileriki yaşlarda ortaya çıkan subakut sklerozanpanensefalit (SSPE) gibi günümüz çocuk hekimlerinin en önemli problemlerinden birinin de sebebidir. Kızamık geçiren her 1000 vakadan biri özellikle pnömoniye bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Kızamık aşısı, kızamık vakalarının sayısını tüm dünyada önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak aşının koruyucu etkisi anneden bebeğe geçen kızamık antikorlar ile azalmaktadır. Yapılan çalışmalar kızamık aşısının on ikinci aydan sonra yapıldığı takdirde % 95 oranında etkili olduğunu göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde bu aşı genellikle 12-15 ay arasında yapılmaktadır ve aşıya rağmen kızamık geçiren vakalar daha çok aşıya cevap vermeyen % 5’ lik grupta yer almaktadır. Hastalık en çok okul öncesi çocuklarda görülmekte, en fazla da ilk 6-24 aylık çocuklarda ölüme neden olmaktadır.

[yukarı]
Yazar Hakkında