MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

08 Şub 2014

İdrar yolları enfeksiyonu

0 Yorum

İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda sık görülür. 5 yaşına gelene dek kız çocukların % 8’i, erkeklerinse yaklaşık % 1-2 ‘si en az bir idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olurlar. Anatomik yapılarından dolayı kızlar, bu enfeksiyona daha yatkındırlar. Sünnet olmuş erkek çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu mesanede ise sistit, böbrekte ise piyelonefrit adını alır. Bu enfeksiyonların en sık nedeni, dışkıda bulunan E.Coli adlı bir bakterinin idrar yollarına bulaşmasıdır Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, belirtileri anlamak da o kadar güç olur. Küçük bebeklerde, huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda değişik renk veya koku görülebilir. Daha büyük çocuklar ise; karın ağrısı, sık ve az idrar yapma, idrarda yanma, kanlı idrar, ateş, idrar kaçırma gibi şikayetlerle karşımıza gelebilirler. Tanı koymak için çocuktan idrar tetkiki, idrar kültürü ve antibiogram istenir. Erken ve uygun antibiotik tedavisi hem hastanın hemen toparlanmasını, hem de enfeksiyonun başta böbrekler olmak üzere üriner sistemde kalıcı hasar bırakmasını önler. İdrar yolları enfeksiyonu sık yineliyorsa, altta yatan anatomik bir bozukluğun olup olmadığına bakmak gerekecektir. Bunun için çeşitli görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Ultrason, böbrek sintigrafisi, voiding sistoüretrogram ( sonda takılarak işeme sırasında çekilen ilaçlı film ), IVP ( damardan ilaç verilerek böbreklerin görüntülenmesi ) gibi yöntemler gerekebilir İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için; bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamak, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Çocuk büyüdüğünde de tuvalette kendi temizliğini uygun şekilde yapması, gerekli oldukça tuvalete gidip mesaneyi boşaltması konusunda uyarılmalıdır. Çok dar olmayan, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Küvette yıkanmamalı , genital bölge temizliğinde tahriş edici olabilecek parfümlü sabunlar kullanılmamalıdır. Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda geçirdikleri uzun saatler boyunca tuvalete gitmeyip, idrarın uzun süre mesanede kalması nedeniyle üriner enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. Bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonunda koruyucu olacaktır.

[yukarı]
Yazar Hakkında