MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

29 May 2014

Sütüm yetmiyor mu ?

0 Yorum

Soru  : Hocam iyi günler. Benim bebeğim 4 aylık oldu, sütümün az olduğunu hissettiğim anlarda mama da veriyorum. Mama vermemin bir sakıncası olabilir mi ? Anne sütünün etkisini azaltır mı ?  Şimdiden teşekkürler.   Necla  T.        

                                                                           

Yanıt : Merhaba Necla Hanım , Sütünüzün ne kadar yeterli olup olmadığına bebeğininizn düzenli kontrollerini yapan Çocuk Hekiminizin karar vermesi daha uygun olacaktır. Bazı bebekler çok obur olabilir, ağızları hiç kapanmaz , hep aranırlar. Çok iyi gelişmelerine ve kilo almalarına rağmen bu davranışları anneleri özellikle de evdeki büyükleri yanıltır. Emziren anneye müthiş bir baskı başlar ; ” Sütün yetmiyor ! sütün yaramıyor ! , Bak çocuk devamlı aranıyor ! ” gibi. Anne  sonunda dayanmaz ve mamaya başlar. Bu nedenle bebeğinizin boy ve kilo gelişimi değerlendiren hekiminiz uygun görürse mama önerecektir. Anne sütünüzü gerektiğinde mama ile takviye etmenizin hiç bir sakıncası yoktur. Sağlıcakla kalın…

 

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>