MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

29 May 2014

Ne zaman öksürse antibiotik ! Doğru mu ?

0 Yorum

Soru : Kızım 2 yaşında. Hastalık öykümüz 2 aylıkken başladı. Yüksek ateş, öksürük, inleme yakınmasıyla acil servise götürdüğümüzde “Zatürre” teşhisiyle hastaneye yatırıldı. Yaklaşık 10 gün süren yoğun bir tedaviyle zatürreyi atlattık. O günden bu güne yaklaşık 6 kez öksürük, hışıltı, tıkanma yakınmalarıyla götürdüğümüz doktorlar kimi zaman “Bronşiolit”, kimi zaman “Allerjik Bronşit”, kimi zaman da “Astım” tanısı koydular. Her seferinde çeşitli antibiotikler, öksürük şurupları, bazen hastanede bazen de evde nebül tedavisi uygulandı.
Benim sizden öğrenmek istediğim bu kadar sık antibiotik kullanmamız ilerde çocuğumuzda bir sorun yaratır mı ? Bu hastalıklar ilerde astıma döner mi ? Buna nasıl engel olabiliriz ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Z. A (Bursa)

Yanıt : Anlattıklarınız kızınızın allerjik bir alt yapısı olduğunu düşündürüyor. Ama bazı testler yapmadan kesin bir tanıya varmak çok sağlıklı olmaz. Saydığınız hastalıklar daha çok viral kökenli hastalıklar. Çok gerekmedikçe antibiotik vermemeye çalışıyoruz. Antibiotikler bizim elimiz ayağımız ama diğer taraftan da iki ucu keskin bıçak gibi. Yerinde, dozunda kullanmadığınızda hem bağışıklık sitemini çökertiyor, hem de dirençli mikropların oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle mutlaka hekimin vermesi, dozu ve süresini ayarlaması, ailenin de buna uyması çok önemli.
Sık bronşiolit atağı geçiren çocuklarda astım görülme sıklığı artıyor maalesef. Bu nedenle kızınızın bazı testlerden geçirilmesi, gerekiyorsa uzun vadeli koruyucu ilaçlarla desteklenmesi gerekebilir.
Sağlıcakla kalın…

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>