MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

20 Haz 2014

İnfantil kolik, ne yapmalıyız ?

0 Yorum

Soru : Merhaba Doktor bey. Oğlumuz 25 günlük oldu. 2 haftalık olduğunda birden gelen şiddetli sancılanmaları başladı. Doktorumuz gaz sancı olduğunu söyleyerek  Biogaia  ve  Metsil damla verdi. Gazını mükemmel çıkarmasına rağmen sancıları (biraz azaldı ama) devam ediyor. Geceleri bazen inliyor. Sadece beni emiyor ve haftada 250 gr. civarında kilo alıyor. (Ebanım sütümün çok iyi olduğunu söyledi). Yediklerime çok dikkat ediyor, gaz yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışıyorum. Çok sevdiğim çay ve kahveyi bile neredeyse terk ettim. Bol bol rezene çayı içiyorum. Ama nafile. Özellikle akşamüstleri kıyamet kopuyor. İlk bebeğim olduğu için tecrübesizim, yakınmalarımın önerilerini de yanlış bir şey yaparım korkusuyla uygulayamıyorum. Yardımcı olursanız minnettar kalırım.

                                                                                     E. Yörükoğlu

 

Yanıt :  Hanımefendi, hikayeniz “infantil kolik” dediğimiz şiddetli barsak kramplarına çok benziyor. Bazı bebeklerde 2. haftada başlayan, 6-8. haftalarda zirveye çıkan, 3-6. aylara kadar sürebilen birden bire gelen zıpkın gibi şiddetli barsak sancıları. Bazen aileyi canından bezdirecek kadar şiddetli olabiliyor. Daha çok akşam üstleri başlar, saat 23′den sonra genellikle azalır. Bazı bebeklerde Araba gezintisi, ılık bir banyo, bazı elektrikli aletlerin sesleri (mutfak aspiratörü, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinası) krizi durdurabilir. Bazı bebekler çok fayda görse de genellikle ilaçların etkisi sınırlı. Kolik bazen üriner enfeksiyon, inek sütü allerjisi , laktoz entoleransı ile karışabilir. Bu nedenle bir çocuk hekiminin takibinde olmanızda ve onun önereceği tetkikleri yaptırmanızda fayda var.  Sağlıcakla kalın…

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>