MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

20 Haz 2014

Çocuğum aşırı terliyor. Tedavi …?

0 Yorum

Soru : Merhaba Doktor Bey. Oğlumuz 3 yaşında. Doğduğundan beri özellikle de uyurken ve beslenirken çok terliyor. Oda sıcaklığına dikkat ediyorum, çok da giydirmememe rağmen terlemesine engel olamıyorum. Sık sık üstünü değiştiriyorum. Gelişimi çok iyi, beslenmesi dengeli, vitaminlerini de hiç aksatmıyorum. Kan ve idrar tetkikleri ve tiroid testlerinde bir anormallik saptanmadı. Başka hangi testleri yaptırmalıyım ?  Terlemesini nasıl önleyebilirim ? Arkadaşlar kemik iğnesi içirmemi öneriyorlar, bir sakıncası var mı ? Teşekkürler, saygılar.

 

Yanıt :  Muayenesi ve yapılan tetkiklerinde patolojik bir özellik yoksa maalesef terlemesine engel olamazsınız. Gelişme sorunu olmayan, vitaminlerini düzenli kullanmış, dengeli beslenen bir çocuğa fazladan D vitamini vermemelisiniz. D vitamini fazlası, eksikliğinden daha zararlı çok önemli bir vitamin. Dozuna çok dikkat etmek lazım.  Sağlıklı bir çocukta aileden gelen aşırı terlemeye yapacak fazla bir şey yok. Sağlıcakla kalın…

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>