MERHABA
Sevgili Çocuklar, anne ve babalar,
Bu sitede yaklaşık 30 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile ilgili eğitim ve öğretim aktivitelerimin birikimini sizlere yansıtmaya çalışacağım.
Site son haline hiç kavuşmasın, hep birlikte yeniden yapılansın istiyorum.
Sorularınız veya bilgi almak, katkıda bulunmak için arayabilir veya iletişim sayfamdan mail gönderebilirsiniz. Görüşleriniz, katkılarınız, sorularınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla...
Dr. Mehmet H. Türay  

Göz sağlığı için bunları sakın yapmayın

Yeni doğmuş bir bebek hepimize kırılgan ve hassas görünür. Bebeklerin gözle ilgili karşılaşabildikleri ilk sorunun göz kapağında ödem ve akıntı ile kendini gösteren yenidoğan konjunktiviti olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Savaş Eriz, “Yenidoğan konjunktiviti hemen her klinikte doğum sonrası göze damlatılan damlalar ile önlenebilir.

Damlaların yapılmaması veya ilaca dirençli mikroorganizmaların etken olduğu durumlarda ise göz doktorunun desteği gerekir. Hekime başvurana kadar da kaynayıp ılıtılmış su ile gözlerin etrafındaki çapakların nazikçe temizlenmesi yeterli olacaktır.” diyor. Bebeklerin gözlerine zarar verici yanlış uygulamalara dikkat çeken Savaş Eriz, bu uygulamaları anlatıyor.

Flaş patlatmayın

Erken dönem bebeklerin en çok maruz kaldıkları risklerden biri fotoğraf çekimlerinde flaş kullanılmasıdır.  Bildiğiniz üzere, yeni doğmuş bebeklerin refleksleri tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle ani gelen bir ışığa tepkisi biz yetişkinler gibi olamayacaktır. Flaşın yapacağı parlak ışığa karşı göz kırpma hareketini yapamayacağından dolayı gözlerine zarar gelme riski vardır.     Flaşının parlak ışığı tam olgunlaşmamış bebek retinası (sinir dokusu) için zararlı olabilir. İlk 3 ay bebeği flaştan uzak tutmak gerekir.

Limon sıkmayın

Ülkemizde yaygın olan bir alışkanlık da herhangi bir sorunda bebeğin gözüne limon sıkılmasıdır. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır ve yapılmamalıdır.

Anne sütü damlatmayın

Bebeklerin gözlerine herhangi bir sorunda anne sütü damlatmak da yanlış bir uygulamadır. Bu mantık olarak gözün anne sütünün içerdiği koruyucu etkenlerden (antikor) faydalanması içindir ama her zaman tedavi için yeterli olmamaktadır. Burada problem bu işlemin yeterli görülüp tedavinin gecikmesidir. Kaldı ki 6 ayın üzerindeki bebeklerin annelerinin sütünde bu koruyucu maddeler çok azalmıştır. Banyo sırasında dikkat!

Her ne kadar bebeklere özel şampuanlar göz yakmasa da göze direk temas edilmemesi gerekir. Banyo sonunda ise ıslak ve temiz bir pamuk ile göz kapaklarının etrafı nazikçe temizlenmelidir.